Продукти
100 г брашно
100 г бадемово брашно
130 г захар
1/2 ч.л.бакпулвер
ванилия
150 г стопен шоколад
70 г течно масло
175 мл прясно мляко
1 яйце
50 г натрошени ореховки
Приготвяне
Всички сухи съставки се смесват и разбъркват. Прибавя се шоколада. Яйцето се разбива заедно с маслото и прясното мляко. Сипва се към сухата смес и всичко се разбърква с лъжица или бъркалка. Накрая се слагат и натрошените ореховки.
Хартиени формички за мъфини се пълнят с тестото 2/3 от обема им. Кексчетата се пекат в предварително загрята на 160* фурна.
* Рецептата е италианска от тяхно старо кулинарно списание. Оригиналът е с
amaretti , но аз ги заместих с нашенски ореховки. Разликата не е голяма - едните са с бадеми,другите с орехи. Ядките смлях на брашно с мелничката за пудра захар . Тъй като количеството брашно в рецептата е много малко като за класически кексчета,тестото е по-рядко от обикновеното кексово тесто. Това ги прави изключително меки и въздушни. Затова се пекат на по-слаба температура. Заради по-рядкото тесто ви съветвам да ползвате хартиени формички за мъфини. Извадете кексчетата от формичките след като са изстинали напълно. Ако не разполагате с книжни формички,добре намаслете и набрашнете формичките,в които ще печете. Кексчетата са много хубави,заслужава си да ги опитате.
Продукти
150 г масло
70 г черен шоколад
70 мл вишновка
120 г захар
4 яйца
220 г брашно
30 г какао
1 ч.л. бакпулвер
1 с.л. настъргана портокалова кора
1 ванилия
1 ч.ч. вишни от вишновка
Приготвяне
* Стопете на водна баня маслото и шоколада и оставете да изстине. Прибавете захарта и разбийте на пухкав крем. Едно по едно добавяйте яйцата, като продължавате да разбивате. Накрая сипете вишновката и портокаловата кора и разбъркайте. Заедно пресейте брашното, бакпулвера, ванилията и какаото.Прибавете ги на части към сместа, като разбърквате внимателно с лъжица или лопатка. Накрая сложете и почистените от костилките вишни.
* С лъжица сипвайте от кексовото тесто във формички за кексчета, като ги пълните 2/3. Печете в предварително загрята на 170* фурна.
* След като изстинат, гарнирайте кексчетата с бял шоколад. Да ви е сладко!
Снимката ми е предоставена от сп. "Брава Каза"
.
Продукти
4 яйца
225 г захар
100 мл олио
100 мл гореща вода
лимонова кора
300 г брашно
1ч.л.бакпулвер
2 ванилии
По желание
стафиди
шоколад
ядки
захаросани плодови кори
Приготвяне
* Разбийте белтъците на твърд сняг. Прибавете на тънка струйка постепенно захарта като продължите да разбивате докато получите плътни бели връхчета.
* Към белтъците сипете жълтъците. Разбъркайте за кратко и налейте олиото и горещата вода.
* Подправете с лимонова кора и ванилия. Пресейте брашното заедно с бакпулвера и го смесете с основното тесто.
* Разсипете сместа в хартиени формички за кексчета като ги напълните 2/3 от обема им.
* Изпечете ги за 15-20 мин. в предварително загрята на 180* фурна.
* Към тестото може да добавите ядки, стафиди, шоколадов чипс, какао, сушни плодове. Да ви е сладко!