Патладжани с лук и майонеза

 

 


Втора поредна година приготвям тези великолепни патладжани. Рецептата е руска и ми я сподели моя съседка. Миналата година пробвах само с половин доза, за да видя какво ще се получи, но толкова много ми хареса вкуса и консистенцията на патладжаните, че тази година направих двойно количество. Руснаците наричат подобен вид храна „закуска“, а на мен ми идва нашенската дума мезе. Не е нито салата, нито предястие, нито основно ястие, макар че с филийка хляб спокойно може да се нахраниш. Най-хубаво е да си боцнеш малко и да мезиш. Патладжаните и лукът са пържени, а смесването им с майонеза ги прави по-тежка храна. Затова се хапва умерено, но насладата е пълна! У дома първоначално никой не позна какво яде. Наши гости също. Всички предположиха, че са гъби. Плътността на парченцата патладжан е уникална, а на вкус наистина са неузнаваеми. Може да ги приготвите като зимнина, стерилизирани в буркани. През зимата е истинско удоволствие да вкусиш малко лято. А може да направите и съвсем малко количество, колкото да го опитате. Но аз знам със сигурност, че много ще ви хареса и ще погрижите през зимата на трапезата ви да има от тази чудна руска закуска.

Продукти:

3 кг патладжани
1 кг кромид лук
400 г майонеза
5-6 скилидки счукан чесън
сол
черен пипер
100 мл олио

Приготвяне:

* Нарежете патладжаните на големи кубчета. (Снимка 1) В голяма тенджера кипнете 2-3 литра подсолена вода. Бланширайте патладжана за 2 минути и го отцедете. Полейте го със студена вода, за да прекъснете процеса на варене. След като изстине, с ръце добре изстискайте кубчетата от излишната вода. (Снимка 2) В тиган с незалепващо покритие загрейте съвсем малко количество олио. 2 с.л. са достатъчни. На части изпържете патладжана до златисто. При всяка нова партида намазнявайте тигана с олио. За разлика от руската рецепта аз използвах двойно по-малко количество мазнина. Така при готвенето патладжана по-скоро се запича, а не се пържи. Парченцата запазват целостта си и получават хубав златист цвят. Важно е съдът да е с незалепващо покритие. Аз опитах в обикновен тиган, но патладжана веднага залепна. Изпържените кубчета изсипете в купа и смесете с чесъна. (Снимка 3)

 

 

* Почистете лука и го нарежете на полумесеци. (Снимка 1) По същия начин като патладжана го изпържете (запечете) на части до златисто, като използвате малки количества олио. Посолете изпържения лук. (Снимка 2) 

 

 

* В голяма купа смесете патладжана, лука, майонезата и черния пипер.

 

 

* Разбъркайте и опитайта на вкус. Посолете, ако е нужно.

 

* Разсипете готовата смес в буркани. От това количество продукти ще получите 5-6 буркана с вместимост 350-400 мл. Затворете с капачки и стерилизирайте 20 минути. Да ви е сладко!

 

 

Tags: Салати

  • Hits: 30225

Коментари   

Олга Николаиди
Здравейте, странно ми е как ще се стерилизир а майонезата . Не се ли пресича или вкисва?
Отговор
yoli
Цяла година стои като крем, Олга. Фантастичн о е! И аз се чудих миналата година, но опасенията ми се оказаха напразни.
Отговор
Силвия Келчева
Здравейте, Йоли! Искам да уточня, когато ги правим за зимнина пак ги объркваме с майонезата и с нея варим бурканите, така ли? От нагряванет о майонезата няма ли да раздели на съставните си части и всичко да плувне в мазнина. Имахте ли такъв проблем при изваряване то на зимнината
Отговор
yoli
Привет, Силве. Категоричн о не. Всичко остава супер кремаво така, както преди стерилизац ия.
Отговор
Daniela Mantarova
Може ли да се използва домашна майонеза?
Отговор
yoli
Не виждам защо не? Ни трябвало да стане също чудесно, но не съм опитвала. Затова не се ангажирам с категоричн о мнение.
Отговор
Снежка
Благодаря за чудесната идея, ще ги направя със сигурност. Предполага м патладжани те не се белят.
Отговор
yoli
Благодаря, Снежи. Не, не се белят в никакъв случай. Кората ги предпазва от прекомерно омекване.
Отговор
Даниела
Звучи удивително вкусно и нямам търпение да пробвам! А ако запека патладжани те на силна фурна вместо запържа и предварите лно ги напръскам със спрей с мазнина дали би се получило?
Отговор
yoli
Дано, честно да ти кажа, не разбирам защо ти е да го правиш. Ако ще ги печеш поне използвай истинска мазнина. Очевидно търсиш "здравосло вното". Какво от него има в този спрей? Със сигурност нормалното олио е за предпочита не. Сега на въпроса с печенето. Във фурната ще омекнат, независимо дали са със спрей или олио. Целта е да останат цели еластични парченца и точно затова се бланшират предварите лно и изискват кратка обработка в тигана. Аз конкретно съм посочила, че се приготвят на тиган с много малко олио и по-скоро се запичат, а не се пържат. Само ароматът им остава като на пържено, докато във фурната няма как да се постигне. Аз не бих ги изпекла, трябва сама да си прецениш. Надявам се да опиташ и да ти хареса. Благодаря ти.
Отговор
Калина
Здравейте, Йоли!
Опитах и стана превъзходн о. Много се хареса. Занесох и на едно събиране - отзивът много положителе н. Обмислям кога ще повторя пак, та наистина да остане и малко за зимата.
Благодаря, че споделяте хубавини! Прекрасна сте!
Отговор
yoli
Много се радвам, че на всички ви хареса, Калина! Да ви е сладко!
Отговор
Iva
Здравей, Коли!
А на кой етап се слага чесъна?
Благодаря?
Отговор
yoli
Привет, Ива. Може би си пропуснала да го прочетеш. Смесва се с готовия патладжан.
Отговор
Гергана
Бланширане то вади горчивинат а. Съвет - патладжани те да се сложат в голяма цедка и така да се потопят във водата, по-лесно се вадят и се контролира времето. Много обичам пържен лук, но тук вкусът му сякаш доминира. Ще опитам рецептата и без него.
Отговор

Добавете коментар


Бисквитките помагат на сайта да работи нормално. Моля, потвърдете използването на бисквитките.